The results of the U8 section:
Code: Select all
Venue: Orleans Park School, Twickenham
Timings: 20 mins to completion plus an additional 5 secs for each move
Cross Table
Pos Name Grade Grading Ref. 1 2 3 4 5 6 Score
1 Charlie Johnson 40F 305161E b13+ w9+ b14+ w22+ w2+ b6+ 6
2 Ruwan Dias 44A 299047H b11+ w5+ b6+ w4+ b1- w7+ 5
3 Conall McBrinn b12+ w4- b8= w10+ b18+ w13+ 4½
4 Theodore Petreanu 50D 300587C w23+ b3+ w7+ b2- w6- b9+ 4
5 Shoronya Majumdar w19+ b2- b15+ w13- b14+ w8+ 4
6 Alexander Nesterov 307394E b22+ w15+ w2- b11+ b4+ w1- 4
7 Joshua Moisey 305751D b8+ w18+ b4- w14+ b13+ b2- 4
==================================QUALIFYING SCORE FOR LJCC FINAL=======================================
8 Conrad Cestar 307352L w7- b23+ w3= b19+ w11+ b5- 3½
9 Arman Tengayev 10D 304921J w20+ b1- b10- w17+ b15+ w4- 3
10 Giulio Buanne bye= b14- w9+ b3- w22+ w15= 3
11 Shreyash Keshari w2- b19+ b18+ w6- b8- w20+ 3
12 Cian Mullaley w3- b20+ b22- w15- bye+ w18+ 3
13 Leo Polichroniadis w1- bye+ b16+ b5+ w7- b3- 3
14 Hari Singh b16+ w10+ w1- b7- w5- b22+ 3
15 Laith Auchi w21+ b6- w5- b12+ w9- b10= 2½
16 Jake Johnson w14- b21+ w13- b20- w23+ b17= 2½
17 Damian Kounenis b18- w22- w20+ b9- w19+ w16= 2½
18 Edgar Birlouez-Lee 25E 305153F w17 b7- w11- b21+ w3- b12- 2
19 Saisha Alva b5- w11- b23+ w8- b17- bye+ 2
20 Arun Kapila b9- w12- b17- w16+ w21+ b11- 2
21 Martin J Scully b15- w16- bye+ w18- b20- b23+ 2
22 Tammy Gilmore 0B 301844B w6- b17+ w12+ b1- b10- w14- 2
23 Eva Karlova b4- w8- w19- bye+ b16- w21- 1
Code: Select all
Venue: Orleans Park School, Twickenham
Timings: 20 mins to completion plus an additional 5 secs for each move
Cross Table
Pos Name Grade Grading Ref. 1 2 3 4 5 6 Score
1 Kumar Banerji 306657F b24+ w3+ b8+ w22+ w2+ b4= 5½
2 Kalum Kalaria 55A 302528H b28+ w33+ b23+ w10+ b1- w8+ 5
3 Daniel Shek 55A 300661L w29+ b1- b15+ w18+ w13+ b10+ 5
4 Alessandro Lanza 57D 302738H b8- w25+ b24+ w16+ b22+ w1= 4½
5 Andrew Macleod 48A 300548D b9+ w28+ w13= b6- b11+ w16+ 4½
==============================QUALIFYING SCORE FOR LJCC U10 MAJOR FINAL=================================
6 Denis K Dupuis 86A 305124K b13- w21+ b19+ w5+ b10- w17+ 4
7 Vikas Kalaria 69A 302529K b26- w32+ b20+ w8- b18+ w13+ 4
8 Phillip Rock 46F 305754K w4+ b29+ w1- b7+ w9+ b2- 4
9 James E Horley 306056B w5- b31+ b17+ w14+ b8- w23+ 4
10 Denislav P Yordanov 306587L w21+ w20+ b18+ b2- w6+ w3- 4
11 Luca Buanne 73E 302891E bye= w17+ b12- b33+ w5- b25+ 3½
12 Doruk A Sevinc 65F 305166D b33= w34+ w11+ b13- b14- w22+ 3½
13 Catherine Pham 26E 304951G w6+ w16+ b5= w12+ b3- b7- 3½
14 Andy Wang w23- b27+ w25+ b9- w12+ b15= 3½
15 Charles Wuytack b20- bye+ w3- w19+ b24+ w14= 3½
==============================QUALIFYING SCORE FOR LJCC U10 MINOR FINAL=================================
16 Nicholas Kram 69D 302888E w34+ b13- w26+ b4- w25+ b5- 3
17 Kian Charania 64B 299837D w27+ b11- w9- b34+ w20+ b6- 3
18 Benjamin Shailer 43D 305105F b19+ w30+ w10- b3- w7- b29+ 3
19 Ismail Longia-Zaidi 35A 302702J w18- b35+ w6- b15- w34+ b31+ 3
20 Max Camilleri 33D 302894L w15+ b10- w7- b30+ b17- w28+ 3
21 Joseph Laurencin 30E 305178L b10- b6- w33- b27+ w30+ w24+ 3
22 Evan Thomas Veitch 30E 304291B w32+ b23+ w31+ b1- w4- b12- 3
23 Taymour Auchi 28A 302733J b14+ w22- w2- b31+ w33+ b9- 3
24 Nour Ajili 60D 305182B w1- b26+ w4- b29+ w15- b21- 2
25 Aywin Lau 41A 301644E w35+ b4- b14- w26+ b16- w11- 2
26 Reuben Moisey 23F 305752F w7+ w24- b16- b25- w32- b34+ 2
27 Alexander Avaliani 308156E b17- w14- b28- w21- bye+ b32+ 2
28 Samuel Fisher w2- b5- w27+ b32= w31= b20- 2
29 Adavya Goyal 306266B b3- w8- b32+ w24- b35+ w18- 2
30 Karthik Kalaiarasan w31- b18- bye+ w20- b21- w35+ 2
31 Samuel Ewart 47D 303241D b30+ w9- b22- w23- b28= w19- 1½
32 Laura Holmes 25A 295987C b22- b7- w29- w28= b26+ w27- 1½
33 Alexander Joyce 14F 306296L w12= b2- b21+ w11- b23- 1½
34 Archie Walters 20E 305184F b16- b12- w35+ w17- b19- w26- 1
35 Aman Parekh 295607L b25- w19- b34- bye+ w29- b30- 1
Code: Select all
Venue: Orleans Park School, Twickenham
Timings: 20 mins to completion plus an additional 5 secs for each move
Cross Table
Pos Name Grade Grading Ref. 1 2 3 4 5 6 Score
1 Samuel Gilmore 121A 291622J w23+ b13+ w4+ b9+ w3= b8+ 5½
2 Nishchal Thatte 113A 298991J w34+ b18+ w5+ b22+ w7+ b3= 5½
3 Abhishekdev Ramesh 120A 299325K b30+ w19+ b11+ w8+ b1= w2= 5
4 Thomas Wong 102A 295582K w31+ b27+ b1- w17+ w22+ b9+ 5
5 Nandinee Thatte 94A 299031D b14+ w35+ b2- w18+ w9= b12+ 4½
==============================QUALIFYING SCORE FOR LJCC U12 MAJOR FINAL=================================
6 Sagnik Chatterjee 125A 297959H w18- b34+ w26+ b13- b17+ w15+ 4
7 Siddhant Singhal 122C 294998C b24- w21+ b19+ w11+ b2- w16+ 4
8 Nadhmi Auchi 103A 302754F w20+ b26+ w17+ b3- w13+ w1- 4
9 Hari Stewart 108A 295832G b25+ w24+ b15+ w1- b5= w4- 3½
10 Dominic Coates 103A 296130B b26- w25+ b24= w12- b30+ b22+ 3½
11 Xavier Cowan 87D 302372C w27+ b31+ w3- b7- w20+ b13= 3½
12 Kennan Kesterson 81D 305373J b21- w14= bye+ b10+ w24+ w5- 3½
13 Mansa Chandar 76B 290753H b28+ w1- b21+ w6+ b8- w11= 3½
14 Lewis Low 33D 298434K w5- b12= w22- b31+ w26+ b23+ 3½
==============================QUALIFYING SCORE FOR LJCC U12 MINOR FINAL=================================
15 William Lau 77A 302083G w22- b32+ w9- w30+ b18+ b6- 3
16 Maya Kapila 74D 304843D w32+ b22- w18- b26+ w21+ b7- 3
17 Vigus Widdicombe Gasson 73C 297433C b35+ w28+ b8- b4- w6- w25+ 3
18 Alexander Lee 68A 302084J b6+ w2- b16+ b5- w15- w28+ 3
19 Alisa Karlova 68D 302897F w29+ b3- w7- b21- w27+ b24+ 3
20 Willow Griffith 52D 302900B b8- b23- w32+ w28+ b11- w30+ 3
21 Yuly Alexandrov w12+ b7- w13- w19+ b16- b29+ 3
22 Andrew Blackburn b15+ w16+ b14+ w2- b4- w10- 3
23 Samuel Le Rendu 93A 302552E b1- w20+ b30= w24- b25+ w14- 2½
24 Tom Usharovsky 67A 303694H w7+ b9- w10= b23+ b12- w19- 2½
25 Alexander He Wang 295610L w9- b10- w27+ b29+ w23- b17- 2
26 Filippo Di Conno 52F 302901D w10+ w8- b6- w16- b14- b35+ 2
27 Ben Adigun b11- w4- b25- w35+ b19- w32+ 2
28 Henry Culmer-Jenkins w13- b17- w31+ b20- w35+ b18- 2
29 Zach Storey b19- w30- b35+ w25- b32+ w21- 2
30 Mattias Le Rendu 63A 302551C w3- b29+ w23= b15- w10- b20- 1½
31 James Joyce 47F 306295J b4- w11- b28- w14- bye+ 1
32 Gabriel Dubitsky b16- w15- b20- bye+ w29- b27- 1
34 Hugo Streets 63E 303250E b2- w6- 0
35 Aniket Garg 27F 305207C w17- b5- w29- b27- b28- w26- 0
The U18 had cash prizes.
Code: Select all
Venue: Orleans Park School, Twickenham
Timings: 50 mins to completion plus an additional 10 secs for each move
Cross Table
Pos Name Grade Grading Ref. 1 2 3 4 Score
1 Henry G Shard 299477L b8+ w3+ b5= w4= 3
2 Alex Barlov 123A 298556B bye= bye= b3= w5+ 2½
3 Leo Zupan 305018L w4+ b1- w2= b8+ 2½
4 Ron Usharovsky 97D 296146F b3- w8+ b7+ b1= 2½
5 Yann Sydow 303779E w6+ b6= w1= b2- 2
6 Tomas Le Rendu 77E 302424G b5- w5= b8- w7= 1
7 Nicolas Escobar Gomez bye= w4- b6= 1
8 Philipp Gehrig w1- b4- w6+ w3- 1